کد خبر : ۴۸۳۹۵۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶
عضویت دانشمند شهرکردی در آکادمی مهندسی کانادا

مقیم/ پروفسور مسعود فرزانه دهکردی دانشمند ایرانی به عضویت آکادمی مهندسی کانادا (Canadian Academy of Engineering) درآمد.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد اظهار کرد: پس از انتشار خبری در 26 ژوئن 2017 مبنی بر قرار گرفتن نام پروفسور مسعود فرزانه در جمع اعضای جدید آکادمی مهندسی کانادا، این استاد و پژوهشگر ایرانی به طور رسمی در مراسمی در اوتاوا به عضویت این آکادمی درآمد. 
دکتر سیاووش ساعی افزود: این عنوان معتبر به پاس قدردانی از زحمات و تلاش‏های مستمر و چاره‏ گشایی پروفسور فرزانه در طول 35 سال فعالیت علمی که اثری شگرف بر مهندسی شبکه برق قدرت کانادا به جای گذارده ‏است، به وی تعلق گرفت. 
به گفته دکتر راث رئیس آکادمی مهندسی کانادا، اگر چه هر یک از این اعضا زمینه تخصصی متفاوتی دارند، اما ویژگی مشترک آن‏ها توانایی‏شان برای فراتر بودن از عملکرد معمول و روزمره در مقوله مهندسی است و آنان دارای نقش ستودنی در گرایش علمی برای جامعه‏‏ هستند.‏ 
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: دکتر نیکول بوشارد، رییس دانشگاه شیکوتیمی کبک هم که دانشگاه محل فعالیت پروفسور فرزانه است، بر فعالیت‏ها، اثرگذاری و مشارکت بین‏المللی وی به عنوان عامل اصلی تبدیل شدن این دانشگاه به یک پیشروِ جهانی در دانش یخ زدگی اتمسفریک Atmospheric icing شبکه‏های برق قدرت در دنیا، تأکید کرد. 
ساعی همچنین یادآور شد: دلیل برگزیده شدن پروفسور فرزانه در آکادمی، اهمیت و اثرگذاری پژوهش‏های پیشگامانه‏ او در زمینه‏ی دانش یخ‏زدگی اتمسفریک شبکه‏های برق قدرت ولتاژ بالا به واسطه‏ی همکاری‏های بین‏المللی، انتشار حدود یک هزار مقاله‏ی علمی و سخنرانی، تدوین، هدایت و اجرای تعدادی از استانداردهای بین‏المللی، مشارکت در نگارش و تهیه‏ی تعداد قابل توجهی از کتاب‏های مرجع و تربیت و آموزش حدود 250 نفر نیروی با کیفیت در زمینه مهندسی است. 
پرفسور فرزانه زاده‏ی سال 1327 خورشیدی در شهرکرد، عضو دائمی موسسه‏ی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)، عضو انستیتو مهندسی و تکنولوژی (IET) و عضو انستیتو مهندسی کانادا (EIC) است. 
فرزانه مدرک مهندسی برق قدرت را از دانشگاه پلی‏تکنیک تهران دریافت کرد و در سال‏های 1978 و 1980 به ترتیب موفق به اخذ مدارک کارشناسی ارشد و دکترای برق از دانشگاه پال‏ساباتیه‏ی فرانسه شد. او در سال 1986 دوره‏ی فوق‏دکتری در گرایش Electrical Discharges at High-Voltage را در دانشگاه یاد شده به پایان رساند. 
نام پروفسور فرزانه در دو منبع شامل'پانصد پیشگام تأثیرگذار'، هشتمین چاپ بین‏المللی، انیستیتیوی بیوگرافی آمریکایی، ایالات متحده آمریکا و 'واژه‏نامه‏ی جهانی بیوگرافی'، چاپ بیست و هفتم، مرکز جهانی بیوگرافی، کمبریج وجود دارد. 
همچنین وی از سوی مجله مک‏لین کانادا در لیست 100 پیشگام نوآور دارای توان ایجاد تغییر در جهان قرار گرفته است. 
دیگر سوابق او شامل عضویت در کمیته‏ی اجرایی شورای بین‏المللی اَبَر-سیستم‏های الکتریکی (CIGRÉ) در کانادا، عضویت در انجمن مهندسی ایالت کبک کانادا، عضویت در انجمن بین‏المللی علوم و تکنولوژی با هدف توسعه (IASTED)، عضویت حرفه‏ای ممتاز در شورای مهندسی انگلستان، عضویت انجمن آمریکایی پیشبرد علوم (AAAS) و عضویت در آکادمی علوم نیویورک (NYAS) در آمریکا می باشد. 
عضو حرفه‏ای ممتاز انجمن بین‏المللی مهندسان سازه‏های قطبی و دریایی (ISOPE)، عضو انستیتوی کانادایی پراکنش نوترونی (CNS)، عضو انجمن فرانسوی‏زبان‏های مؤثر کانادا در پیشرفت علوم (ACFAS)، ادیتور اصلی High Voltage journal از سال 2016 از دیگر سابقه پرفسور فرزانه است. 
از میان حدود 35 دانشجوی فوق دکتری و 45 دانشجوی دکتری تحت راهنمایی پروفسور فرزانه، به ترتیب 10 و 11 نفر ایرانی هستند. 
او برنده‏ی جوایز گوناگونی شده است که از آن جمله می‏توان به جایزه‏ی NSERC Leo-Derikx به پاس همکاری دیرپا و طولانی بین صنعت و دانشگاه و پایه‏گذاری بزرگترین مرکز بررسی یخ زدگی اتمسفریک در سراسر جهان، جایزه‏ی Circle of Excellence دانشگاه کبک به پاس به فرجام رساندن پژوهش‏های مهم و تأثیرگذار اشاره کرد. 
کسب جایزه‏ی Charles-Biddle شهروندی کبک برای مشارکت استثنایی او در پیشرفت نظام اجتماعی کبک به عنوان شخصی از جامعه‏ی فرهنگی و جایزه‏ی کنفرانس عایق الکتریکی و پدیده‏های دی‏الکتریک (CEIDP) مربوط به سازمان جهانی IEEE DEIS موسوم به Whitehead Memorial Lecture Award، اشاره کرد. برگزیده شدن کشف موسوم به 'توسعه‏ی پوشش‏های نانو-ساختار آسیب‏رسان به یخ' به عنوان یکی از 10 کشف مهم سال 2008 میلادی به قلم مجله‏ی علمی کبک از افتخارات علمی اوست. 
پروفسور فرزانه نویسنده 3 کتاب مستقل است که توسط ناشران بین‏المللی Springer، John Wiley و McGraw-Hill چاپ شده و در نگارش 14 فصل از کتب علمی دیگر، مشارکت داشته است. 
دو کتاب او به زبان چینی ترجمه شده است. ترجمه‏ی کتاب سوم هم در مرحله‏‏ی چاپ است. قرار است که یکی از کتاب‏های وی به زودی به زبان فارسی ترجمه شود. 
تعداد ارجاعات (Citations) پژوهشگران سراسر دنیا به مقالات وی، 5721 مورد است. همچنین شاخص h (h-index) مربوط به او در پایگاه مذکور برابر با 40 است. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : آکادمی مهندسی کانادا     |     پرفسور فرزانه دهکردی     |     کانادا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi