کد خبر : ۵۲۸۸۸۰ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷
"گسل اردل" با طول ۱۵۰ کیلومتر مسبب زلزله امروز/۵ روستا در اطراف پهنه زمین‌لرزه

مقیم/مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه زلزله امروز اردل استان چهارمحال و بختیاری در امتداد گسل بزرگ و اصلی "جوان زاگرس" قرار دارد، گفت: در این گستره قطعه‌ای از سامانه اصلی گسلی زاگرس، بنام "گسل اردل" قرار دارد ضمن آنکه ۵ روستا نیز در پیرامون این گسل واقع شده است.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا،دکتر علی بیت‌اللهی در این باره گفت: زلزله‌ای به بزرگی 4.6 در ساعت 6 و 12 دقیقه و 49 ثانیه امروز سه‌شنبه 10 مهرماه در استان چهارمحال بختیاری و در فاصله 3.8 کیلومتر شمال غرب شهر اردل این استان رخ داد.

وی بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران عمق کانونی این زلزله را 10 کیلومتر ذکر کرد و یادآور شد: پهنه رومرکزی زلزله امروز اردل به لحاظ تکتونیکی پهنه‌ای فعال و مهم است؛ چرا که رومرکز این زلزله در امتداد گسل بزرگ و اصلی "جوان زاگرس" قرار گرفته که در این گستره قطعه‌ای از سامانه اصلی گسلی زاگرس، به نام "گسل اردل" قرار دارد.

به گفته وی این گسل در پهنه بین "ناغان" و "اردل" موجب زمین لرزه‌های ویرانگر و بزرگی شده است که طول آن تا 150 کیلومتر حدس زده می‌شود.

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به روستاهای پیرامون رومرکز زلزله امروز اردل، خاطر نشان کرد: روستای "بهشت آباد" واقع در 1.7 کیلومتری رومرکز از جمله آبادی‌های نزدیک به رومرکز  است.

بیت‌اللهی همچنین یادآور شد: علاوه بر آن روستاهای "شیخ آباد" در جنوب غربی زلزله به فاصله 3.4 کیلومتری و روستاهای "کریم آباد"، "رستم‌آباد" و "قلعه رشید" نیز در شمال غرب و در راستای "گسل اردل" از مراکز جمعیتی نزدیک به رومرکز هستند.

وی با تاکید بر اینکه این منطقه به لحاظ مورفولوژی، کوهستانی و احتمال ریزش سنگ در جاده‌های کوهستانی آن می‌رود، اظهار کرد: گزارشی از خسارت و تلفات احتمالی تاکنون دریافت نشده است.

دبیر کارگروه ملی مخاطرات، زمین لرزه و ابنیه در خصوص پس‌لرزه‌های این زلزله، گفت: زمین لرزه اردل تا دو ساعت پس از رخداد، 6 پس‌لرزه داشته است که بزرگترین آن 3.7 بود که در ساعت 6 و 40 دقیقه به ثبت رسیده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اردل     |     مرکز تحقیقات     |     زلزله     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi