کد خبر : ۵۳۶۰۰۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
ایران و نشست وزرای خارجه گروه ۷ در فرانسه

مقیم/ نشست وزرای خارجه گروه ۷ درحالی در شهر'بیاریتز' فرانسه برگزار شد که تحلیلگران اعتقاد دارند بخش هایی از بیانیه پایانی در باره ایران به دلیل ماهیت این نشست و ساختار منافع بازیگران بین المللی غیرواقعی است.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، در حالی وزرای خارجه کشورهای گروه هفت در منطقه ساحلی 'دینرد' فرانسه طی روزهای پایانی هفته گذشته گرد هم آمدند تا در باره چالش‌های امنیتی کلیدی جهان به بحث بنشینند و زمینه‌های نشست بعدی سران این گروه را در ماه آگوست فراهم کنند که 'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا، معاون خود را در رأس هیاتی به فرانسه فرستاده بود تا بار دیگر ثابت کند آمریکای ترامپ چندان پایبند مناسبات گروهی اقتصادی و سیاسی نیست.
پمپئو در حالی در این نشست شرکت نکرد که شش کشور دیگر در سطح وزرای خارجه در این نشست حضور یافتند.«جان سالیوان» نفر دوم وزارت امور خارجه آمریکا در این نشست شرکت کرد.
چهل و پنجمین نشست سران گروه 7 شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، کانادا، ژاپن، ایتالیا و آلمان از سوم تا پنجم شهریورماه (25 تا 27 اوت سال جاری) قرار است در شهر 'بیاریتز' فرانسه برگزار شود.
«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه روز شنبه اعلام کرد : وزرای خارجه گروه 7 در نشست دو روزه خود در فرانسه در مورد موضوعات گسترده ای به توافق رسیدند، اما نتوانستند اختلافات خود در مورد ایران و درگیری بین رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها را کنار بگذارند.
این دیپلمات فرانسوی اعتراف کرد که به رغم هوای تازه دینرد، نتوانسته اند بر برخی اختلافات شان غلبه کنند.
اگر چه تصمیمات گروه 7 کشور صنعتی یا بیانیه های آن در فضای بین المللی قابلیت اجرایی و عملیاتی ندارد، اما به دلیل ساختار و تمرکز قدرت سیاسی و اقتصادی و شکل مناسبات بین المللی، در صورت اجماع می تواند بر وضعیت سیاسی یا اقتصادی تاثیرات گسترده داشته باشد.
در موضوع ایران نیز به دلیل اختلاف میان آمریکا واروپا بر سر برجام اساسا ما با یک شکاف فراآتلانتیکی روبرو هستیم که به نظر می رسد در موضوعات مرتبط با برنامه موشکی و حقوق بشر این شکاف درحال ترمیم هست.البته حضور آمریکا در سطح معاون وزیر خارجه می تواند نشانه ای دیگر از اختلافات گسترده باشد.
در متن بیانیه گروه هفت در مورد ایران آمده است: عزم کشورهای عضو گروه 7 بر این است که به ایران اجازه دستیابی به سلاح اتمی را ندهند و از کشورهای عضو سازمان ملل متحد می خواهیم تا به صورت داوطلبانه با آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی برای تامین منابع لازم در زمینه ایفای نقش حیاتی در این زمینه همکاری کنند.
این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در تمامی گزارش های خود بعد از توافق هسته ای ایران و 1+5 بر پایبندی ایران به تعهدات خود تاکید کرده است. 
همچنین وزرای خارجه گروه 7 از ایران خواستار اطلاع رسانی در مورد توسعه مستقیم و غیرمستقیم توانایی بالستیکی، پهپادها و ظرفیت های موشکی شدند و با ابراز 'نگرانی عمیق'از فعالیت های موشکی ایران مدعی شدندکه این فعالیت ها مغایر با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است که به افزایش تنش‌ها و بی‌ثباتی در منطقه کمک می ‌کند.
در قطعنامه 2231 شورای امنیت، در دو سطح به بحث موشکی ایران پرداخته شده است؛اول آنکه محدودیت‌ها علیه نقل وانتقال تجهیزات موشکی به ایران تا پایان یک دوره هشت ساله ادامه یابد و دوم آنکه شورای امنیت به ایران توصیه نموده از توسعه موشک‌های بالستیکی که توانایی حمل سلاح های هسته ای را دارند خودداری نماید.
بنابر این در قطعنامه 2231 صرفا در قالب توصیه‌ای به بحث توان موشکی ایران اشاره شده و هیچگونه الزام و اجباری در آن قید نشده است.
دربیانیه گروه 7نوشته شده است:'ماقصدداریم که اقدام های خود رابرای مقابله باگسترش موشک های بالستیک ایران وانتقال غیرقانونی تسلیحات به این کشور ادامه دهیم.'
روسای دستگاه دیپلماسی کشورهای عضو جی 7از ایران خواستند تا در کاهش تنش‌ها در یمن مشارکت فعال تری داشته باشد و حمایت نظامی، مالی و سیاسی از برخی بازیگران غیردولتی درکشورهایی مانند سوریه و لبنان را متوقف و در عین حال تمام قطعنامه‌های معتبر شورای امنیت سازمان ملل متحد را رعایت کند.
در بیانیه جی 7تاکید شده است که ایران از هرگونه اقدامی که باعث ایجاد خطر برای امنیت منطقه می شود پرهیز و در عین حال در تلاش‌ ها برای یافتن راه حل ‌های سیاسی مسالمت ‌آمیز مشارکت کند. ضمن این که به تعهدات بین‌ المللی از جمله ان پی تی و معاهداتی که در زمینه حقوق بشر و آزادی‌ های بنیادین امضا کرده، وفادار و پایبند باشد.
کشورهای گروه 7 دارای بیشترین ثروت خالص جهان بوده و به کشورهای پیشرفته صنعتی جهان شهرت دارند.
در همان حال،بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به برخی از بندهای بیانیه نهایی نشست وزرای خارجه گروه 7(G7)در فرانسه، در موضوع های مربوط به ایران معتقد است که محتوای این بیانیه که بر اساس اتهامات بی اساس و بدرفتاری با برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، نقش منطقه ای آن و برنامه موشکی است، غیرقابل پذیرش و کاملا' یکجانبه است.
سخنگوی وزارت خارجه ایران، موضع گیری های جی 7را درباره نقش ایران در بی ثباتی های منطقه غلط و غیرواقعی تلقی و در عین حال ماهیت صلح آمیز و دفاعی برنامه موشکی این کشور را تکرار کرد.
وی گفت:'با توجه به تعهدات بین المللی خود، جمهوری اسلامی ایران حسن نیتش را به مشارکت، مذاکره و برقراری ارتباط با جامعه بین المللی نشان داده است.'
درک راهبردی این گروه یا مجمع بین المللی به عنوان یکی از مهمترین نشست ها در حوزه تصمیم سازی های جهانی اگر چه در وضعیت اجماعی- عملیاتی می تواند تاثیرگذاری گسترده داشته باشد اما ماهیت سیال منافع در بسیاری از مواقع این ظرفیت را از چنین گروه هایی می گیرد. الگوی رفتاری بازیگران بین المللی در مواجهه با پویش های منطقه ای همواره مبتنی بر ادراک تحدید قدرت بوده است در چنین شرایطی، طبیعی خواهد بود که کشورهای عضو گروه هفت به دنبال کاهش و محدودسازی ظرفیت های راهبردی ایران باشند. 
از سوی دیگر، حضور کمرنگ دولت ترامپ(درسطح معاون وزیرخارجه) در کنار یکجانبه گرایی آمریکایی و عدم پایبندی به تعهدات بین المللی نشانه ای دیگر از فقدان اجماع راهبردی در میان هفت کشور صنعتی جهان است.
در این میان، اگرچه اجماع اجرایی درباره ظرفیت راهبردی ایران در این دوره دیده نمی شود اما فضای شکاف فرا آتلانتیکی به دلیل رویکرد یکجانبه گرایی- تهاجمی و ناسیونالیستی با شعار 'اول آمریکا» باعث شده تا 6 کشور دیگر همراهی کمی با سازماندهی سیاسی دولت ترامپ در سطح بین المللی داشته باشند.
در فرجام، نشست گروه 7 اگر چه به عنوان گفت و گوهایی در سطح بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است اما به سبب اینکه قابلیت اجرایی چندانی در پرتو اختلافات منافع ندارد، در برهه های مختلف این تصمیمات می تواند با تغییرات گسترده همراه باشد ، به ویژه اینکه دولت ترامپ تصمیمات سیاسی- اقتصادی خود را نه با همراهی متحدان قدیمی در گروه 7 بلکه در شکل یکجانبه انجام می دهد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : گروه ۷     |     آمریکا     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi