کد خبر : ۵۳۶۰۶۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
ایران شناس چینی: آمریکا عامل اصلی تروریسم دولتی است

مقیم/ رییس مرکز ایران شناسی دانشگاه یونن چین، اقدام دولت آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را امری محکوم از سوی جامعه جهانی دانست و دولت های آمریکا و اسراییل را عاملان اجرای تروریسم دولتی دانست.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا،'یائو جیده'  خاطر نشان کرد: حرکت دولت فعلی آمریکا علیه سپاه در واقع پشت کردن به قوانین و حقوق بین المللی و نقض مقررات و نرم های موجود بین المللی است.
وی تاکید کرد: این اقدام آمریکا علیه سپاه، توسط جامعه بین المللی و کشورهای اتحادیه اروپا، چین و روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا محکوم شده است.
او افزود: اقدام آمریکا در نامگذاری سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی که بسیاری از کشورها آن را محکوم کرده اند در واقع نشان دهنده برتری طلبی دولت آمریکا بر منشور سازمان ملل است.
'یائو' این تصمیم را یکی دیگر از تصمیم گیری های احمقانه ترامپ در عرصه بین المللی و در کنار اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل و حرکتی در راستای تحکیم اتحاد ویژه اسراییل و آمریکا در انتخابات موجود و حمایت از گروه لیکود دانست.
او دیگر دلایل این اقدام را تقویت تحریم های آمریکا علیه ایران، کشوری که قدرت ضد آمریکایی در خاورمیانه محسوب می شود دانست و گفت: واشنگتن می خواهد با این کار همچنین زمینه را برای تقویت دولت در انتخابات میاندوره ای آمریکا فراهم کند.
رییس مرکز ایران شناسی دانشگاه 'یون نن' در جنوب غرب چین اضافه کرد: آمریکایی ها در اجرای راهبرد خود در قبال سوریه و مبارزه با تروریسم در خاورمیانه کاملا شکست خورده اند و برای اینکه بتوانند افکار عمومی کشورشان را منحرف کنند، یک اقدام جدید علیه سپاه تدارک دیدند.
این کارشناس چینی، حرکت آمریکا علیه سپاه ایران را به مثابه ریختن بنزین روی آتش دانست و گفت: این کار اوضاع خاورمیانه را بحرانی تر، وخیم تر و پیچیده تر می کند.
'یائو' ادامه داد: دولت آمریکا در حال دامن زدن به تنش و بی ثباتی در خاورمیانه است و در مسیر خارج کردن اوضاع از کنترل حرکت می کند دولت های آمریکا در چندین مرحله پس از حمله تروریستی یازدهم سپتامبر، استانداردهای چند گانه در مبارزه با تروریسم به بهانه پیشبرد دمکراسی و حقوق بشر اعمال کرده اند و به بهانه مبارزه با تروریسم در منطقه جنگ راه انداختند اما اهداف اصلی آنها پیشبرد یک روند نو امپریالستی و یک هژمونی از نوع جدید است.
او افزود: آنها در واقع از مقام های اسراییل در برهم زدن نظم خاورمیانه حمایت می کنند و از آب گل آلود ماهی می گیرند و می خواهند نبض این منطقه راهبردی مهم دنیا را در اختیار خود داشته باشند.
رییس مرکز ایران شناسی دانشگاه یونن چین با اشاره به اینکه امروز آمریکا سزاوار آن است که به دلیل نا آرامی های خاورمیانه مورد سرزنش قرار گیرد، گفت: امروز از لحاظ آکادمیک سه نوع تروریسم شامل تروریسم دولتی، سازماندهی شده و فردی وجود دارد که در واقع دو مورد آخر معلول تروریسم دولتی هستند. 
وی گفت: بدون تروریسم دولتی، هرگز تروریسم های سازماندهی شده و فردی شکل نمی گیرد و وقتی به اطراف جهان نگاه می شود معلوم می گردد آمریکا و اسراییل دو عامل بزرگ تروریسم دولتی دنیا هستند.
رییس مرکز ایران شناسی دانشگاه یونن چین در پایان با اشاره به یک ضرب المثل چینی که می گوید «هر که بیشتر اشتباه کند، جانش را از دست می دهد» این سوال را مطرح کرد که آیا آمریکا و اسراییل امروز می توانند خود را جدا از سازمان های تروریستی چون القاعده و یا داعش بدانند اگر چنین است پس امیدوارم که آمریکا نگاهی و واکنشی به عملکرد خود داشته باشد.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که واشنگتن، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به‌ عنوان 'سازمان تروریستی خارجی' تعیین کرده است. 
به دنبال این اقدام خصمانه آمریکا، شورای عالی امنیت ملی در اقدامی متقابل دولت آمریکا را حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام را گروه تروریستی معرفی کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانشناس     |     بائو جیده     |     تحریم     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi