کد خبر : ۵۳۶۰۹۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
نگرانی واشنگتن از حضور ایران در ونزوئلا

مقیم/وزیر امور خارجه آمریکا که برای پیگیری دخالت های کشورش در امور داخلی ونزوئلا در آمریکای جنوبی به سر می برد، با نگرانی از حمایت ایران از دولت قانونی کاراکاس، ادعاهای نخ نما علیه کشورمان را تکرار کرد.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در گفت و گو با تلویزیون صدای آمریکا اظهاراتی کرد که حاکی از نگرانی او از نقش بر آب شدن نقشه های واشنگتن برای براندازی دولت نیکلاس رئیس جمهوری ونزوئلا بود.
وی در پاسخ به پرسشی درباره حضور ایران در آمریکای جنوبی، مدعی شد که حضور ایران در آمریکای جنوبی برای اهداف مخرب است. 
پمپئو با عصبانیت از حمایت ایران از دولت قانونی ونزوئلا، افزود: ایالات متحده با شرکای خود در این زمینه برای از بین بردن این شبکه ها و این خطر همکاری می کند.
وزیر خارجه آمریکا همچنین به پرواز مستقیمی که از هفته گذشته میان تهران و کاراکاس پایتخت ونزوئلا برقرار شده اشاره کرد و گفت: این پرواز نشانه دخالت ایران در این کشور است.
وی با متهم کردن ایران به دخالت در آمریکای جنوبی تصریح کرد: ما نه تنها در خاورمیانه بلکه در آمریکای جنوبی و هر جای دیگری که این تهدید را ببینیم آماده مقابله با آن هستیم.
ونزوئلا از روز 28 ژانویه (8 بهمن ماه سال گذشته) که خوان گوایدو رئیس مجلس ملی این کشور در خیابان های کاراکاس خود را رئیس جمهوری قانونی خواند، دچار بحران داخلی و بین المللی شده است.
آمریکا بلافاصله گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت در این کشور به رسمیت شناخت و خواستار کناره گیری مادورو از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.
برخی کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا در آمریکای جنوبی و شرق آسیا همگام با واشنگتن خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شدند.
این در حالی است که کشورهای دیگری از جمله روسیه، چین، ایران، ترکیه و کوبا به حمایت از دولت مادورو ادامه داده و مداخلات خارجی در ونزوئلا را محکوم کردند.
محسن بهاروند دستیار وزیر امور خارجه ایران که چهارشنبه گذشته در راس هیاتی به ونزوئلا سفر کرده بود، آمادگی تهران را برای کمک به ونزوئلا با هدف مقابله با دخالت های غیرقانونی آمریکا اعلام کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مایک پمپئو     |     ونزوئلا     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi