کد خبر : ۵۳۶۶۴۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
استقبال کمیته اجرایی فرهنگ افغانستان از هفته فرهنگی افغانستان در تهران

مقیم/کمیته اجرایی رشد فرهنگ و هنر افغانستان از پیشنهاد رایزن فرهنگی ایران در کابل مبنی بر برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان در تهران استقبال کرد.

 

به گزارش مقیم، نشست کمیته اجرایی رشد فرهنگ و هنر (25 اردیبهشت‌ماه) با حضور نمایندگانی از وزارتخانه‌های امورخارجه، اطلاعات و فرهنگ، معارف، موزه ملی، آرشیو ملی، اتحادیه نویسندگان، آژانس خبری باختر، اصحاب رسانه و سینماگران کشور افغانستان و نیز نمایندگانی از آکادمی علوم افغانستان، یونسکو، بنیاد آقاخان و سفارتخانه‌های سایر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران در قصر سپیدار برگزار شد.

این نشست با ریاست عبدالله، رییس اجرائیه دولت افغانستان آغاز شد و براساس دستور جلسه موضوع نهایی شدن دستورالعمل همسان‌سازی روش نگارش و انشاء زبان فارسی دری و پشتون که از مشکلات فعلی دولت افغانستان است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رضا ملکی، رایزن فرهنگی ایران در کابل گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که براساس موافقتنامه فرهنگی دوجانبه انجام می‌گیرد را ارایه داد.

اعطای بیش از 700 بورسیه تحصیلی به اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان افغانستان براساس توافقنامه دوجانبه فی مابین وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران و وزارت تحصیلات عالیه افغانستان طی دوسال اخیر در جهت تقویت و آموزش کادر علمی دانشگاه‌های افغانستان از محورهای گزارش رایزنی فرهنگی کشورمان در این نشست بود.

وی در ادامه از برگزاری نمایشگاه‌های مختلف کتاب، عکس، خط و نقاشی و برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی کوتاه مدت برای آموزگاران و اساتید مکاتب و مراکز آموزشی افغانستان با همکاری وزارت خانه‌‎های اطلاعات و فرهنگ، ارشاد حج و اوقاف و معارف افغانستان یاد کرد.

اعلام آمادگی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی جمهوری اسلامی ایران جهت مشارکت در خصوص اصلاح طرح جامع املاء و انشاء در زبان‌های فارسی دری از دیگر محورهای سخنان ملکی در این نشست بود.

رایزن فرهنگی ایران در کابل با اشاره به برگزاری سلسله گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان، پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان در تهران را داد که با استقبال رییس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان مواجه شد.

عبدالله در ادامه ضمن تشکر از گزارش ارائه شده رایزن فرنگی کشورمان و نیز قدردانی از زحمات کشور دوست و برادر ایران از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل درخواست کرد با توجه به انقضاء موافقتنامه فی مابین دو کشور و دغدغه حوزه ورزش و ورزشکاران افغان جهت توسعه فعالیت‌های ورزشی با ایران و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و تجارب جمهوری اسلامی ایران در این زمینه در صورتیکه موافقتنامه موجود نیاز به تمدید و یا اصلاحیه دارد، اقدام لازم را در این زمینه دستور کار قرار دهند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : افغاستان     |     رایزنی فرهنگی     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi