کد خبر : ۵۳۶۶۹۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در استانبول

مقیم/آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی به همت وابستگی فرهنگی ایران در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد.

 

به گزارش مقیم،  به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی، آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی با حضور اساتید و فارسی‌آموزان در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد.

در این مراسم معراج نیکنام، مدیر مرکز آموزش زبان فارسی استانبول ضمن معرفی اجمالی زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی و جایگاه شاهنامه در ادبیات ایران و نقش وی در پاسداری از زبان فارسی به بیان تأثیرات این اثر در ادبیات جهان به ویژه ادبیات ترک پرداخت.

نیکنام در دومین بخش این برنامه ادبیات ایران و ترکیه و تشابهات آنها را بررسی و ارزیابی کرد و در ادامه به شرح داستان کیخسرو قهرمان اساطیری شاهنامه و کوراوغلو قهرمان افسانه‌های جغرافیای تُرک و وجوه مشترک آنها به لحاظ پیدایش، انتقام جویی، عدالت خواهی، ناپدید شدن و سرنوشت نامعلومشان اشاره کرد.

در پایان این مراسم، منتخب اشعاری از شاهنامه به زبان ترکی استانبولی از کتاب «نعمت ییلدیریم» رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آتاتورک ارزروم برای فارسی‌آموزان خوانده شده که مورد استقبال فارسی آموزان قرار گرفت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بزرگداشت فردوسی     |     ترکیه     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi